Activitatea OAR pe perioada stării de urgență

Ordinul Arhitecților din România a luat, încă de la începutul crizei provocate de virusului SARS-CoV-2, o serie de măsuri concrete în vederea limitării răspândirii virusului SARS-CoV-2 și pentru a micșora riscul de contactare a acestuia atât de către partenerii, cât și de membrii echipei OAR, în baza recomandărilor făcute de autoritățile statului.

De asemenea, înțelegem să ne concentrăm în următoarea perioadă pe gestionarea efectelor colaterale, în special economice și profesionale, generate de restricționarea activității în domeniul arhitecturii în special și al construcțiilor în general, și să venim în sprijinul membrilor noștri și entităților în cadrul cărora își exercită profesia. Astfel, acționăm intens pe următoarele planuri:

  • structurarea și distribuirea de informații competente privind măsuri economice și de organizare a activității birourilor și societăților de arhitectură în condiții de dinamică redusă a pieței;
  • finalizarea negocierilor pentru parteneriate solide privind soluții și sisteme-suport pentru activitatea birourilor și societăților de arhitectură și a arhitecților, indiferent de forma de exercitarea a profesiei;
  • susținerea și promovarea demersurilor organismelor profesionale și asociative ale societății civile care solicită și oferă sprijin Guvernului României pentru a lua măsuri economice de susținere, spre exemplu facilități fiscale, a operatorilor din mediul privat, inclusiv din domeniul nostru.

Toate ședințele grupurilor de lucru ale OAR se vor derula integral în mediul online, cel puțin pe perioada decretată ca stare de necesitate.

Aceste prevederi și recomandări vor fi completate și modificate prin comunicări ce vor fi grupate în această secțiune a site-ului și transmise prin intermediul canalelor de comunicare ale Ordinului.

Să rămânem sănătoși, echilibrați și eficienți, atât în activitatea profesională, cât și în familie.

OAR SOLICITĂ RECUNOAȘTEREA PARAFEI PROFESIONALE ELECTRONICE

18 martie 2020

OAR a transmis Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației solicitarea de a fi recunoscută semnătura electronica, ca alternativă la parafa profesională eliberată de Ordin, în scopul fluidizării exercitării profesiei de arhitect în contextul instaurării stării de urgență.

Texul integral al acestei solicitări este disponibil AICI.

INFORMAȚII ECONOMICE ȘI LEGISLATIVE PENTRU MEDIUL ANTREPRENORIAL PE DURATA STĂRII DE URGENȚĂ

17 martie 2020

Dragi colegi,

În această perioadă dificilă, apelăm la suportul specialiștilor cu care colaborăm, pentru a vă pune la dispoziție cele mai relevante informații. Îi mulțumim pe această cale Valentinei Saygo și echipei sale extinse.

Zilele următoare sunt așteptate o serie de măsuri economice și legislative de suport pentru mediul antreprenorial, atât din partea Guvernului României, cât și din partea Comisiei Europene. Cele mai consistente sfaturi pentru afaceri vor apărea DUPĂ ce aceste măsuri devin clare.

Vă oferim informațiile la zi:

- primul set de măsuri care au fost promovate de CCF și UPLR, la care a aderat și Ordinul Arhitecților din România;
- măsurile adoptate de ANAF.

De asemenea, vă prezentăm o serie de:
- măsuri pentru contractele și șantierele dumneavoastră;
- măsuri pentru securitatea afacerii și a echipei dumneavoastră;
- opțiuni pentru dumneavoastră sau pentru angajații dumneavoastră.

Știrea completă este disponibilă AICI.

COMUNICAT PRIVIND RECALIBRAREA ACTIVITĂȚII OAR

17 martie 2020

Dragi colegi, colaboratori și parteneri, 

Acest al doilea comunicat privind recalibrarea activității OAR în următoarea perioadă vine să precizeze măsurile concrete de prevenție a răspândirii virusului SARS-CoV-2, dar și să anunțe acțiunile în derulare efectuate de Ordin pentru a veni în sprijinul membrilor și profesiei. Decizia Președintelui OAR din 16.03.2020 reglementează organizarea muncii personalului Ordinului prin telemuncă/muncă la domiciliu, pe întreaga durată a stării de urgență decretate, inclusiv eventualele prelungiri cu perioade succesive și modul de desfășurare a ședințelor, sesiunilor și întrunirilor de orice fel.

Înțelegem să ne concentrăm în următoarea perioadă pe gestionarea efectelor colaterale, în special economice și profesionale, generate de restricționarea activității în domeniul arhitecturii în special și al construcțiilor în general, și să venim în sprijinul membrilor noștri și entităților în cadrul cărora își exercită profesia. Astfel, acționăm intens pe următoarele planuri...Comunicatul integral este disponibil AICI.

OAR întrerupe temporar lucrul cu publicul la sediul OAR, începând cu 11 martie

10 martie 2020

În vederea limitării răspândirii virusului SARS-CoV-2 și pentru a micșora riscul de contactare a acestuia atât de către dumneavoastră, cât și de membrii echipei OAR, în baza recomandărilor făcute de autoritățile statului, Președintele Ordinului Arhitecților din România a decis următoarele:

  • întreruperea temporară a lucrului fizic cu publicul, la sediul OAR din București, str. Arthur Verona, nr. 19, sector 1, București. Orice persoană interesată poate obține informații în legătură cu serviciile prestate de OAR telefonic sau prin intermediul mijloacelor digitale. Decizia Președintelui OAR în acest sens este disponibilă aici.
  • interzicerea organizarii de evenimente, ședințe ori alte întruniri de acest fel la sediul OAR. Informații complete despre cum se modifică acestea se regăsesc în Comunicatul de întrerupere temporară a lucrului fizic cu publicul în cadrul OAR, disponibil la acest link.

Comunicatul integral este disponibil AICI: