Premiile concursului internațional de arhitectură pentru reconstrucția și reabilitarea complexului Al Nouri din Mosul

21 aprilie 2021

Un proiect propus de opt arhitecți egipteni este câștigătorul concursului internațional de arhitectură pentru reconstrucția și reabilitarea complexului Al Nouri din Mosul, Irak.

Competiția, susținută de UIA, este o componentă majoră a proiectului ambițios al UNESCO de reabilitare a străvechiului oraș - Revive the Spirit of Mosul și are două componente principale:

  • reabilitarea complexului moscheii Al Nouri;
  • reconstrucția sălii de rugăciune Al Nouri.

Competiția a fost organizată de UNESCO în strânsă coordonare cu Ministerul Culturii din Irak și Iraqui Sunni Endowment, cu sprijinul Emiratelor Arabe Unite.

PREMII

PREMIUL I

Selectat dintre 123 de lucrări, Courtyards Dialogue („Dialogul curților”), așa cum se numește proiectul câștigător, a fost prezentat de o echipă condusă de Salah El Din Samir Hareedy, din care fac parte Khaled Farid El-Deeb, Sherif Farag Ebrahim, Tarek Ali Mohamed, Noha Mansour Ryan, Hager Abdel Ghani Gad, Mahmoud Saad Gamal și Yousra Muhamed El-Baha.

PREMIUL al II-lea

Premiul al doilea a fost acordat unei echipe din India condusă de Avneesh Tiwari (atArchitecture) și Gurjit Singh Matharoo (Matharoo Associates), cu Neha Rane (atArchitecture) și Jain Savi Sanjay Vimmi (Matharoo Associates).

PREMIUL al III-lea

O echipă spaniolă condusă de Francisco Javier Maroto Ramos (ETSAM. UPM) a primit premiul III. Din echipă fac parte Pedro García Martínez, Alberto Palomino Bueno, Maribel Sánchez Fernández, Rocío Sánchez Córcoles, Manuel Albaladejo Garre, Francisco Jesús Aparicio Buendía și Jonathan Andrés Ríos Armijos.

PREMIILE al IV-lea și al V-lea

  • Premiul 4: Wonne Ickx, Carlos Bedoya, Victor Jaime, Abel Perles - PRODUCTORA (SUA și Mexic), împreună cu Asli Cicek, Andrea Monroy, Diana Fonseca, Sofia Valdovinos, Ruy Berumen, Ana Reed, Erik Castaneda, Yael Saadia, Diego Velazquez, Pablo Manjarrez, Fidel Fernandez;
  • Premiul 5: Clement Blanchet Architecture (EAU și Franța) cu Clotilde Berrou & Marc Kauffman, Mattia Malavenda, Hellen Almoustafa, Christina Chelarescu, Lola Garcia, Philippe Gimet, Fabrice Merizzi, Simon Parilla, Camille Pepin, Romain Ricciotti, Samir Nicolas Saddi, Shantanu Sang , Philippe Sarfati, Isabelle-Camille Tertrais, Pierre-Mary Thibault, Angelo Trinca, Yves Ubelmann și Patrycja Wyparlo.

MENȚIUNI ONORIFICE

Au fost acordate și următoarele mențiuni onorifice:

  • Riccardo Renzi, împreună cu Elena Ceccarelli, Gabriele Marinari, Arh. Virginia Vivona, Diego Betti și Dott. Antonio Ciracì (Italia);
  • Leonidas Papalampropoulos, împreună cu Georgia Syriopoulou, Lampros Papalampropoulos, Alexandros Karageorgos, Natalia Sotirchou și Elena Chrissochoedou (Grecia).

Raportul juriului va fi publicat pe site-ul competiției.

Mai multe detalii sunt disponibile aici.