Rezultatele Premiului Internațional de Arhitectură Baku 2019

2 iulie 2019


Categoria A, Câștigătorul Premiului I: Katherine Otten, Wits Rural Facility Bushbuck Ridge, Africa de Sud

 

A patra ediție a Premiului Internațional de Arhitectură Baku, recent încheiată cu succes, este o bienală organizată de Ministerul Culturii și Turismului al Republicii Azerbaidjan și Uniunea Arhitecților din Azerbaidjan, cu sprijinul Uniunii Internaționale a Arhitecților (UIA). Premiile recompensează proiecte teoretice sau realizate care pun în evidență proiecte remarcabile de arhitectură, urbanism și dezvoltare spațială responsabile.

Ediția Premiului din 2019 a avut o importanță specială, deoarece a fost organizată împreună cu Forumul Internațional UIA „Turismul în masă în orașele istorice”, care a avut loc la Baku, pe 7-9 iunie 2019. În conformitate cu tema Forumului, a patra ediție a Premiului Internațional de Arhitectură Baku a pus accentul pe facilități pentru cazarea turiștilor, dezvoltarea, protecția și conservarea siturilor de patrimoniu cultural și reabilitarea clădirilor și siturilor existente în scopuri turistice.

JURIUL

Juriul internațional, prezidat de Vassilis Sgoutas (Grecia), fost Președinte UIA, a fost compus din Esa Mohamed (Malaezia), ultimul fost Președinte UIA, Catherine Jacquot (Franța), ultimul fost Președinte CNOA, Vity Nsalambi (Angola), Președinte al Comisiei Educație a Uniunii Arhitecților din Africa și Elbay Gasimzada (Franța), Președinte al Uniunii Arhitecților din Azerbaidjan.

Juriul, reunit la Baku pe 8-9 iunie 2019, a acordat premii pe categorii, astfel:

PREMII 

A – Cel mai bine implementat proiect de arhitectură a facilităților turistice:

•    Premiul I – Wits Rural Facility Bushbuck Ridge de Katherine Mareé Otten, (Africa de Sud)

•    Premiul II – Pottery Workshops de Hamdy EL-Setouhy (Egipt)

•    Premiul III - Yan'an Baota Mountain Tourist Center de Zhuang Weimin (China)

•    Premiul III – Svaneti Museum of History and Ethnography de Kiknadze Grigol (Georgia)

•    Certificat de apreciere – Network of Converted Traditional Houses and Luxury Resorts in Amami Islands de Yasuhiro Yamashita (Japonia).

B – Cel mai bun proiect din domeniul reabilitării și reconstrucției clădirilor și siturilor istorice:

•    Premiul I – Marionettes Theatre al grupului de arhitecți condus de Tarana Bakirova (Azerbaidjan)

•    Premiul II –  Swahili Dreams de Urko Sanchez (Kenya)

•    Premiul III -  An Urban Edge as an Urban Gallery de Mohsen Noruzvand (Iran)

•    Certificat de apreciere - Rehabilitation of Craftsmen Row and Reconstruction of Executioner Bastion Area de Martin Drahovsky (Slovacia)

•    Certificat de apreciere - The Dovecote Granary de Tiago do Vale (Portugalia)

C - Cel mai bine implementat proiect de restaurare a interioarelor istorice: 

•    Premiul I - The Three Cusps Chalet de Tiago do Vale (Portugalia)

D - Cel mai bine implementat proiect de reabilitare a unui sit din domeniul arhitecturii peisajere:

•    Premiul I - Ranchen Nunnery Tsum Valley Himalayan Region in Nepal de Soong Meow Sin Mel (Malaezia)

•    Premiul II - Iconic Recovery in Pajarete de Carlos Quevedo Rojas (Spania)

•    Premiul III – Father Collins Park de Fernando Abelleyro & Mauro Romero Architects (Argentina)

E – Cel mai bun proiect din domeniul restaurării și reconstrucției clădirilor:

•    Premiul I - Common Ruins - Mothe Chandaniers de Tavares Joao (Portugalia)

•    Premiul II - Baghdad Design Center de Islam El Mashtooly (Emiratele Arabe Unite)

•    Premiul II - From restoration to new life de Babakishiyev Rasim și Miralayev Fahraddin (Azerbaidjan)

•    Premiul III - Slide in Time Restoration of Atalantis Mines de Tsampikos Petras (Grecia)

•    Certificat de apreciere - Syria Silkroad Hotel de Joanlin Au (Hong Kong)

•    Certificat de apreciere - The Market Town Hotel de Marco Berenthz/Norron (Danemarca)

F – Cea mai bună publicație din domeniul folosirii patrimoniului istoric în scop turistic:

•    Premiul I – Main Principles of Research, Preservation and Restoration of Architectural Memorials de Tofiq Shakihanov (Azerbaidjan)

•    Premiul II – The Maiden Tower of Baku de Qiyasi Jafar (Azerbaidjan)

•    Premiul III - Mosque Architecture in Bangladesh de Abu Sayeed M. Ahmed (Bangladesh)

 

Pentru mai multe informații și imagini cu proiectele câștigătoare, vizitați SITE-UL Premiului Internațional de Arhitectură Baku.