Rezultatele sesiunii de finanțare din Timbrul arhitecturii - proiecte culturale - ediția 2020

1 aprilie 2020

Foto: Școala de vară a Fundației Biserici Fortificate / Asociației Patru, locație: Pelișor.

Ne face plăcere să anunțăm rezultatele Sesiunii de finanțare din Timbrul de arhitectură pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urilor și pentru școli de vară, din timbrul arhitecturii, ediția 2020.

Aici puteți descărca Raportul comisiei de selecție, evaluare și acordare a finanțărilor pentru programe/proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urilor din Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020 .

Aici puteți descărca Raportul comisiei de selecție, evaluare și acordare a finanțărilor pentru Școli de vară din Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020 .

Aici puteți descărca Raportul comisiei de selecție, evaluare și acordare a finanțărilor pentru oferte culturale (proiecte inițiate și desfășurate de filialele OAR, anuale/bienale de arhitectură și itinerare de expoziții), din Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020 .

PROGRAME/PROIECTE CULTURALE, ACŢIUNI CULTURALE ALE ONG-URILOR ȘI OPERATORILOR CULTURALI

Proiecte finanțate:

  1. Asociația Arta în dialog - Festivalul de Film Urban Eye 2020
  2. Centrul de fotografie documentară - Viața la garaje
  3. Asociația pentru Patrimoniu Activ (PACT) - Peisaje culturale 
  4. ARCEN - Catalog București
  5. Asociația Gaspar, Baltasar & Melchior – Muzeul – Atelier de la Piscu – Casa lutului 
  6. Asociația Nod makerspace - Talking MATER
  7. Asociația Art Conservation Support - Pippin zboară la țară
  8. Asociația Studio Zona - Stadion de cartier
  9. Asociația PRIN BANAT – Heritage of Timișoara: Cetate
  10. Fundația Dala - Hipodrom_Brăila
  11. Fundația Transylvania Nostra - Durabilitatea patrimoniului cultural
  12. Asociația Birou pentru Artă și Cercetare Urbană (B.A.C.U.) - „Arhitectura de Apărare” - Centură de Fortificații a Bucureștiului și alte Regiuni Întărite din România
  13. Asociația Nord - Prima școală
  14. Asociația Birou pentru Artă și Cercetare Urbană (B.A.C.U.) - România și Republica Moldova - Arhitectura Realist Socialistă
  15. Asociația IDEILAGRAM - URBOTECA Podcast (sezonul 2)
  16. Asociația Culture Reserve - Lapis Aedificii
  17. Asociația Istoria Artei - Paul Smărăndescu 75
  18. Asociația Arche - Zilele Arhitecturii Balneare la Govora
  19. Asociația Fanny Baumel - Ferestre - poveștile orașului și ale lemnului
  20. Fundația Archaeus - Architect’tool.

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect / program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru programe / proiecte culturale, acțiuni culturale ale ONG-urilor și operatorilor culturali -Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020.

PROGRAME/PROIECTE CULTURALE, ACŢIUNI CULTURALE PENTRU ŞCOLI DE VARĂ

Proiecte finanțate:

  1. Transylvania Trust - Tabăra de restaurare la castelul Banffy pentru promovarea meseriilor tradiționale de construcție - 2020
  2. Asociația „Arhitectură. Restaurare. Arheologie” - Adoptă o Casă la Roșia Montană. Școala de Vară ARA - ediția a 13-a (2020): Resurse tradiționale pentru protejarea patrimoniului arhitectural
  3. Asociația Prietenii Școlii de la Bunești - Școala de la Bunești 2020
  4. Asociația Culturală pentru Dezvoltare Durabilă Groove On - Tabăra de (Re)creație 2020 - Restaurarea arhitecturii tradiționale
  5. Fundația „Nagy Istvan” Alapitvany - Tabăra de creație de arhitectură
  6. Asociația Locus - Baia de Arhitectură ediția 3 1
  7. Asociația ARCHE - The Future is Heritage - Școală de vară internațională
  8. Asociația Mișcarea pentru Acțiune și Inițiativă Europeană - Școala de vară „Arhitectura tradițională în Geoparcul Platoul Mehedinți, ediția IV
  9. Asociația Lipovenesc - Școala de Vară Jurilovca 
  10. Asociația R.Y.M.A - Împreună dăm viață Satului Corna!
  11. Fundația Archaeus - Dealu’ Cerului - Making of 4.0 - 2020

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru programe / proiecte culturale Școli de vară - Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020.

PROIECTE CULTURALE ALE FILIALELOR OAR

Proiecte finanțate:

  1. Universitatea de Vară Bucium 2020-Salvgarardarea Patrimoniului Rural prin Educație; Inițiator: Filiala Teritorială Alba în parteneriat cu Rencontres du Patrimoine Europe Roumanie
  2. Recrearea în realitate virtuală a Muzeului Simu și rememorarea altor victime ale demolărilor realizate în București în perioada comunistă 2.0; Inițiator: Filiala Teritorială București
  3. Grădini istorice – inventariere, promovare, punere în valoare; Inițiator: Filiala Teritorială București în parteneriat cu Institutul Național al Patrimoniului
  4. Festivalul de Arhitectură Iași 2020; Inițiator: Filiala Teritorială Iași
  5. Zilele culturii Urbane la Uzina de apă – Suceava ediția a IX-a cu tema: Patrimoniul virtual – o realitate contemporană; Inițiator: Filiala Teritorială Nord-Est
  6. Povestiri din Urbea Veche: Foișorul, spațiul festiv al casei; Inițiator: Filiala Teritorială Muntenia Vest
  7. IAȘI NE.MAI.VĂZUT. Povești. Arhitectură; Inițiator: Filiala Teritorială Iași
  8. Alege Arhitectura! Ediția 2020; Inițiator: Filiala Teritorială Nord-Vest
  9. Portret vertical: Arhitecți în memoria orașului; Inițiator: Filiala Teritorială Timiș
  10. Arhitecți și proiecte din Constanța Antebelică (1878-916); Inițiator: Filiala Teritorială Dobrogea
  11. Satele model Dioști și Antonești astăzi; Inițiator: Filiala Teritorială Oltenia

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru proiectele filialelor OAR -Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020.

ANUALE / BIENALE DE ARHITECTURĂ ALE FILIALELOR OAR

Proiecte finanțate:

  1. Anuala de Arhitectură București; Inițiator: Filiala Teritorială București
  2. Anuala de Arhitectură Arădeană AAA; Inițiator: Filiala Teritorială Arad
  3. Anuala de Arhitectură 2020; Inițiator: Filiala Teritorială Nord-Vest
  4. Anuala de Arhitectură – arhitectura fără vârstă; Inițiator: Filiala Teritorială Dunărea de Jos
  5. Bienala de Arhitectură Brașov Mureș, Harghita-Covasna, Sibiu-Vâlcea, Arhitectura VI 2020
  6. Anuala de Arhitectură OM; Inițiator: Filiala Teritorială Prahova

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru anuale, bienale de arhitectură ale filialelor OAR - Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020.

ITINERARE DE EXPOZIŢII

Proiect finanțat:

  1. București – Oraș Art Deco; Inițiator: Asociația Igloo Habitat și Arhitectură

Pentru mai multe detalii despre evaluare, punctaje și sume acordate fiecărui proiect/program, vă rugăm consultați următorul document: 

Lista finală cu finanțările pentru itinerare de expoziții - Timbrul arhitecturii - Sesiunea martie 2020

LATER EDIT 13.04: Rapoartele și listele publicate sunt cele finale, după etapa contestațiilor.